Sfânta Taină a Maslului

Ce este Sfânta Taină a Maslului?

Maslul este Sfânta Taină în care, prin rugăciunile preoţilor si ungerea bolnavului cu untdelemn sfinţit, se împărtăşeşte harul lui Dumnezeu spre tămăduirea celui bolnav.

Ce înseamnă aici boala?

Imbolnăvirea sufletului sau a trupului.

Cum lucrează harul lui Dumnezeu in această Sfănta Taină?

Harul tămăduieşte trupul de slăbiciuni si curătă sufletul de păcate.

De cănd se săvărseste această Sfănta Taină in Biserică?

Din vremea lui Hristos. După porunca lui Hristos, apostolii au mers sa propovăduiască Evanghelia si printre alti oameni, “ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i vindecau” (Marcu VI, 13).

Cum s-a transmis săvărşirea acestei Sfinte Taine la episcopi si preoti?

Prin porunca apostolilor. Sfântul Apostol Iacob scrie foarte limpede: “Este cineva bolnav intre voi? Să cheme preotii Bisericii si să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, in numele Domnului. Si rugăciunea credintei va mântui pe cel bolnav si Domnul îl va ridica, si de va fi făcut păcate se vor ierta lui” (Iacob V, 14-15).

Sfânta Taină a Maslului se săvârşeşte numai pentru cei grav bolnavi sau muribunzi?

Nu, aceasta minunată Sfânta Taină se săvârşeşte si acelora care sunt uşor bolnavi.

Sursa: www.crestinortodox.ro

vă invităm cu mare drag să participaţi la slujbele pe care le oficiem în capela amenajată temporar (de pe strada Eugen Ionescu, nr 47, bloc C1).

Puteţi redirecţiona

2% din impozitul pe venit pentru ridicarea bisericii noastre