DESPRE PAROHIE

PAROHIA ORTODOXĂ "SF. IOAN BOTEZĂTORUL", CARTIER EUROPA, CLUJ-NAPOCA

Parohia a fost înfiinţata la data de 01 oct. 2013 iar cu data de 01 nov. 2013 a fost numit pr.paroh Cosmin Vele. La data de 10 aprilie 2014 a fost sfinţită de catre IPS Andrei capela amenajată provizoriu până la ridicarea viitoarei biserici.

Străzile care aparţin parohiei: Teritoriul Parohiei nou înfiinţate este cuprins de la strada Eugen Ionesco nr. 1 (partea stângă în direcţia spre Făget) cu toate străzile adiacente până la strada Făgetului; partea dreaptă a străzii Eugen Ionesco de la Troiţa existentă la intersecţia cu strada George Bacovia, cu străzile adiacente (începând cu strada Victor Papilian) pânâ la strada Făgetului; de la strada Miko Imre (care va rămâne Parohiei "Pogorârea Sfântului Duh" cartierul Zorilor, Cluj-Napoca), începând cu Calea Turzii nr. 176 până la sensul giratoriu de la intersecţia cu strada Făgetului.

vă invităm cu mare drag să participaţi la slujbele pe care le oficiem în capela amenajată temporar (de pe strada Eugen Ionescu, nr 47, bloc C1).

Parohia "Sf. Ioan Botezătorul"

ministry sermon
Pr. paroh Cosmin Vele

Str. Eugen Ionesco nr. 47, blocul C1